Benátský štuk

Italský luxus v českých domovech

Francie bývá nazývána kolébkou módy, o Švýcarsku se díky kvalitním surovinám zase mluví jako o čokoládové velmoci a Itálii lidé odedávna spojují s uměním a designem.

Vážím si svých zákazníků, a tak se snažím vnášet svojí prací do jejich domů a bytů kvalitu i krásu. Takovým ideálním spojením je pro mne sortiment firmy Decor Italia, která distribuuje materiály několika špičkových italských firem zabývajících se dekorativními úpravami. Dováží se přímo z Itálie a jsou určené pouze pro profesionály. Pro dosažení kýženého efektu je totiž třeba dodržet i správný technologický postup, umět s materiály správně pracovat.

Absolvoval jsem potřebná školení a barvy jsem si zamiloval. Jsem přesvědčen, že i do našich interiérů patří benátský či antický štuk, marmorino nebo travertino.

Benátský štuk nebo Antický štuk?

Benátský štuk je speciální dekorativní technika. Svůj název odvozuje pravděpodobně od staveb benátského architekta 16.století Andrea Palladia. Vznikla však podstatně dříve. Znali ji a používali již starověcí Římané. Vysoce hladký a lesklý štuk je tvořen směsí vápence a prachu z rozdrceného mramoru, která ztvrdne tak, že je velmi trvanlivá a odolná vůči plísním. Technika výroby benátského štuku se v průběhu staletí příliš nezměnila, až od poloviny 20. století se začalo experimentovat s akrylátovými pojivy. Benátský štuk se v současnosti prakticky nedělá, nahradil ho rovněž efektní Antický štuk s robustnější kresbou. Benátský štuk se nanáší velmi malým hladítkem v sedmi vrstvách, při tvorbě Antického štuku se používá hladítko větší a počet vrstev se snížil na tři až čtyři. I technika Antického štuku je fyzicky velmi náročná, protože při práci musí malíř vyvinout značnou sílu. Výsledek ovlivňuje zručnost dekoratéra i jeho osobitý rukopis.

Vysoký lesk benátského štuku vytváří dojem luxusu, opticky prostor zvětšuje, tmavé prostory zesvětluje. Lze jej provést prakticky v jakémkoliv barevném odstínu. V tmavých teplých barvách dokáže vytvořit pocit intimity a dávno zašlých věků. Benátský štuk nejčastěji používáme na vybranou stěnu rozlehlejších vstupních prostor, hal, chodeb nebo obývacích pokojů. Po zavoskování nebo přelakování povrchu jej můžete použít také do koupelny a na toaletu, kde vytvoří jedinečný povrch beze spár. Vlhké prostory mu nevadí, ale přímo pod tekoucí vodu není vhodný.

Marmorino

Marmorino je dekorativní omítka pro vnitřní a vnější stěny na minerální bázi s obrovskou škálou vizuálních efektů. Můžete si vybrat z obrovské škály barev, vizuálních efektů. Ať už si vyberete hladkou úpravu s chromatickým efektem nebo plastickou, váš prostor se stane unikátním uměleckým dílem.

Travertino

Travertino je speciální dekorativní omítkou, která dokonale napodobuje vzhled přírodního kamene a je vhodná do interiéru i exteriéru. Je složen z mramorových zrn, písku a vyzrálé vápenné mazaniny. Dokonale přilne na jakýkoliv povrch. Odolává vlhkosti i plísním, vyznačuje se paropropustností.

Dá se aplikovat do historických i moderních objektů. Nádherné odstíny dotvářejí efekty v nejrůznějších odstínech – sametový vzhled, kovové a perleťové odlesky, zlatavý efekt. Rozdíl v těchto materiálech je hlavně v jeho hrubosti.

Grassello

Grassello je nejjemnějším práškem pro antický štuk. Marmorino je hrubší a Travertino nejhrubší. Čím je materiál hrubší, tím silnější vrstvu ho lze nanést a tím plastičtější dekoraci lze vytvořit. Materiály lze podle potřeb libovolně kombinovat, například pro imitaci mramoru, lze použít marmorino pro vytvoření zrnitosti a na závěrečnou vrstvu použít grassello, pro získání efektu leštěného mramoru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *